حسن خیاط باشی “مهندس بیلی” در گفتگویی کوتاه

حسن خیاط باشی،مهندس بیلی

درباره مهندس بیلی :

حسن خیاط باشی،مهندس بیلی،شبکه صفر

حسن خیاط باشی بدون تردید در میان چهره های پر طرفدار تلویزیون در ردیف نخست قرار دارد ، او قبل از اینکه به تلویزیون بیاید در نمایشنامه های رادیوئی بازی میکرد .
بعد از رادیو به وزارت فرهنگ و هنر آمد و با گروه عباس جوانمرد همکاری کرد ، مدت پنج سال این همکاری ادامه پیدا کرد و در خلال این همکاری صمیمانه وارد کار دوبلاژ می شود تا آن که همراه این گروه راهی تلویزیون شده و در چند نمایش تلویزیونی ظاهر میشود و بعد از مدتی شخصا نمایشنامه هایی را برای تلویزیون تهیه می کند .

تجربه اولین کار حسن خیاط باشی در تلویزیون :

اولین تجربه نمایشنامه کباب غاز است که در عید نوروز  سال ۱۳۵۰ ضبط و پخش گردید ، البته در گذشته آقای عباس جوانمرد آن را کارگردانی کرده بود .

چه نقش هایی تا کنون در تلویزیون داشته اید؟

ابتدا برنامه حرف تو حرف را برای تلویزیون تهیه کردم و ضمن ایفای نقش کارگردانی آن نیز به عهده داشتم و بعد از آن تیپ مهندس بیلی بود که بخاطر طرفدارانی که پیدا کرد به برنامه خارج از محدوده کشیده شد .

حسن خیاط باشی فعالیت هنری را چگونه شروع کرد؟

حسن خیاط باشی از دوره دبیرستان نمایشنامه هایی را به روی صحنه می آورد تا آنکه همکاری با گروه عباس جوانمرد شروع شد و ضمن شرکت در نمایشنامه های گروه هنر ملی در برنامه های تلویزیونی که ماهیانه از تلویزیون پخش میشد شرکت می کردم .

تجربه بازی در تئاتر :

از کارهایی که بروی صحنه آمده است بسیار خوشحال هستم از آن جمله نمایشنامه “آلونک” نوشته سلحشور و “غروب در دیاری غریب” و “قصه ماه پنهان” نوشته بهرام بیضایی است که در پاریس بروی صحنه آمد و بعد از آن ها نمایش “پهلوان اکبر می میرد” نوشته بهرام بیضایی است که برای من کاری مثبت و قابل توجه بود .

چطور شد تیپ مهندس بیلی را انتخاب کردی؟

حسن خیاط باشی،مهندس بیلی،شبکه صفر

پیدا کردن تیپ بستگی به آدم هایی دارد که در اطراف خودمان می توانیم پیدا بکنیم ، اگر به اطرافمان دقت کنیم متوجه میشویم که با تیپ های جالبی روبرو هستیم و تیپ مهندس بیلی نیز از آن جمله است که من با تغییرات کلی خصوصیات شخصی را به تیپ مهندس بیلی برگرداندم ، این تیپ از تلفیق شخصیت های مختلف است ، آدمی حراف و خرده گیر ، بهانه گیر و خوشمزه که در ضمن اظهار فضل میکند .

بعد از یک تعطیلی نسبتا طولانی گویا قرار است مجددا برنامه “خارج از محدوده” از تلویزیون پخش شود !

درسته ، و من در دوره جدید این برنامه سعی کرده ام چه از نظر فرم و چه از نظر محتوا تغییراتی در آن بدهم 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان